It's here -- high school football season!  Who's playing who and when?  Here's a handy guide for you so you don't have to go looking all over the place.  Enjoy, and good luck to our area teams!

Teams listed alphabetically by class.  District games in ALL CAPS.  Game start times are at 7 p.m., unless noted.


CLASS 5A

Barbe

9/5 -- Washington Marion (4-4A)
9/12 -- @ LaGrange (4-4A)
9/19 -- @ West Monroe (2-5A)
9/26 -- @ CARENCRO
10/3 -- ACADIANA
10/10 -- @ LAFAYETTE
10/17 -- NEW IBERIA
10/24 -- COMEAUX
10/31 -- @ SULPHUR
11/7 -- SAM HOUSTON

Sam Houston

9/5 -- St. Louis (4-3A)
9/11 -- @Washington-Marion (4-4A)
9/19 -- @ Westlake (4-3A)
9/26 -- COMEAUX
10/3 -- @ SULPHUR
10/10 -- NEW IBERIA
10/17 -- CARENCRO
10/24 -- @ ACADIANA
10/31 -- LAFAYETTE
11/7 -- @ BARBE

Sulphur

9/5 -- @ St. Thomas More (5-4A)
9/12 -- @ Holy Cross (9-5A)
9/19 -- @ Washington-Marion (4-4A)
9/26 -- NEW IBERIA
10/3 -- SAM HOUSTON
10/10 -- @ CARENCRO
10/17 -- ACADIANA
10/24 -- @ LAFAYETTE
10/31 -- BARBE
11/7 -- @ COMEAUX


CLASS 4A

DeRidder

9/5 -- @ Westlake (4-3A)
9/12 -- Nachitoches Central (2-5A)
9/19 -- Jennings (4-3A)
9/26 -- @ South Beauregard (4-3A)
10/3 -- Southwood (1-5A)
10/10 -- LEESVILLE
10/16 -- @ BOLTON
10/24 -- GRANT
10/31 -- @ PEABODY
11/7 -- @ TIOGA

LaGrange

9/5 -- Notre Dame (6-3A)
9/12 -- Barbe (3-5A)
9/19 -- University Lab (7-3A)
9/26 -- @ Calvary Baptist (1-2A)
10/3 -- @ RAYNE
10/10 -- EUNICE
10/16 -- @ CROWLEY
10/24 -- BEAU CHENE
10/31 -- @ OPLEOUSAS
11/7 -- WASHINGTON-MARION

Leesville

9/5 -- @ Buckeye (3-3A)
9/12 -- @ Many (3-2A)
9/19 -- Holy Savior Menard (3-2A)
9/26 -- Winnfield (2-2A)
10/3 -- Pineville (2-5A)
10/10 -- @ DERIDDER
10/17 -- GRANT
10/24 -- @ TIOGA
10/31 -- BOLTON
11/7 -- @ PEABODY

Washington-Marion

9/5 -- @ Barbe (3-5A)
9/11 -- Sam Houston (3-5A)
9/19 -- Sulphur (3-5A)
9/26 -- RAYNE
10/3 -- @ EUNiCE
10/10 -- CROWLEY
10/17 -- @ BEAU CHENE
10/24 -- OPELOUSAS
10/31 -- @ Carroll (2-3A)
11/7 -- @ LAGRANGE


CLASS 3A

Iota

9/5 -- Oberlin (4-1A)
9/12 -- @ St. Edmund (5-1A)
9/19 -- Lake Arthur (4-2A)
9/26 -- @ Welsh (4-2A)
10/3 -- @ Kinder (4-2A)
10/10 -- @ IOWA
10/17 -- WESTLAKE
10/24 -- JENNINGS
10/31 -- @ SOUTH BEAUREGARD
11/7 -- ST. LOUIS

Iowa

9/5 -- @ Erath (6-3A)
9/12 -- Woodlawn Shreveport (1-4A)
9/19 -- Tioga (3-4A)
9/26 -- @ Kaplan (6-3A)
10/3 -- @ White Castle (8-1A)
10/10 -- IOTA
10/17 -- @ ST. LOUIS
10/24 -- WESTLAKE
10/31 -- @ JENNINGS
11/7 -- SOUTH BEAUREGARD

Jennings (LISTEN LIVE)

9/5 -- St. Martinville (5-4A)
9/12 -- @ Eunice (4-4A)
9/19 -- @ DeRidder (3-4A)
9/26 -- Plaquemine (6-4A)
10/3 -- Winnfield (2-2A)
10/10 -- @ ST. LOUIS
10/17 -- SOUTH BEAUREGARD
10/24 -- @ IOTA
10/31 -- IOWA
11/7 -- @ WESTLAKE

South Beauregard

9/5 -- DeQuincy (4-2A)
9/12 -- @ Rosepine (3-2A)
9/19 -- Welsh (4-2A)
9/26 -- DeRidder (3-4A)
10/2 -- @ Lake Arthur (4-2A)
10/10 -- @ WESTLAKE
10/17 -- @ JENNINGS
10/24 -- ST. LOUIS
10/31 -- IOTA
11/7 -- @ IOWA

St. Louis

9/5 -- @ Sam Houston (3-5A)
9/11 -- Abbeville (6-3A)
9/19 -- West Feliciana (7-3A)
9/26 -- @ Notre Dame (6-3A)
10/3 -- @ Marksville (3-3A)
10/10 -- JENNINGS
10/17 -- IOWA
10/24 -- @ SOUTH BEAUREGARD
10/31 -- WESTLAKE
11/7 -- @ IOTA

Westlake

9/5 -- DeRidder (3-4A)
9/12 -- @ Crowley (4-4A)
9/19 -- Sam Houston (3-5A)
9/26 -- @ Kinder (4-2A)
10/3 -- Patterson (9-3A)
10/10 -- SOUTH BEAUREGARD
10/17 -- @ IOTA
10/24 -- @ IOWA
10/31 -- @ ST. LOUIS
11/7 -- JENNINGS


CLASS 2A

DeQuincy

9/5 -- @ South Beauregard (4-3A)
9/12 -- @ North Caddo (1-2A)
9/19 -- @ South Cameron (4-1A)
9/26 -- Pickering (3-2A)
10/3 -- Oakdale (3-2A)
10/10 -- @ MAMOU
10/17 -- LAKE ARTHUR
10/24 -- @ KINDER
10/31 -- VINTON
11/7 -- WELSH

Kinder

9/5 -- Elton (4-1A)
9/12 -- @ Oberlin (4-1A)
9/18 -- @ Oakdale (3-2A)
9/26 -- Westlake (4-3A)
10/3 -- Iota (4-3A)
10/10 -- LAKE ARTHUR
10/17 -- @ VINTON
10/24 -- DEQUINCY
10/31 -- @ WELSH
11/7 -- @ MAMOU

Lake Arthur

9/5 -- @ Hamilton Christian (4-1A)
9/12 -- Delcambre (5-2A)
9/19 -- @ Iota (4-3A)
9/26 -- Rosepine (3-2A)
10/2 -- South Beauregard (4-3A)
10/10 -- @ KINDER
10/17 -- @ DEQUINCY
10/24 -- WELSH
10/30 -- @ MAMOU
11/7 -- VINTON

Oakdale

9/5 -- @ Welsh (4-2A)
9/12 -- Avoyelles (3-3A)
9/18 -- Kinder (4-2A)
9/26 -- Ville Platte (5-3A)
10/3 -- DeQuincy (4-2A)
10/10 -- BUNKIE
10/17 -- @ PICKERING
10/24 -- ROSEPINE
10/31 -- @ MANY
11/7 -- @ HOLY SAVIOR MENARD

Rosepine

9/4 -- @ Merryville (4-1A)
9/12 -- South Beauregard (4-3A)
9/18 -- Oberlin (4-1A)
9/26 -- @ Lake Arthur (4-2A)
10/2 -- Welsh (4-2A)
10/10 -- @ HOLY SAVIOR MENARD
10/17 -- MANY
10/24 -- @ OAKDALE
10/30 -- BUNKIE
11/7 -- @ PICKERING

Vinton

9/4 -- @ Abbeville (6-3A)
9/12 -- Elton (4-1A)
9/19 -- @ Merryville (4-1A)
9/26 -- Pine Prairie (5-3A)
10/3 -- Pickering (3-2A)
10/10 -- @ WELSH
10/17 -- KINDER
10/24 -- MAMOU
10/31 -- @ DEQUINCY
11/7 -- @ LAKE ARTHUR

Welsh

9/5 -- Oakdale (3-2A)
9/12 -- @ Vermilion Catholic (7-1A)
9/19 -- @ South Beauregard (4-3A)
9/26 -- Iota (4-3A)
10/2 -- @ Rosepine (3-2A)
10/10 -- VINTON
10/17 -- MAMOU
10/24 -- @ LAKE ARTHUR
10/31 -- KINDER
11/7 -- @ DEQUINCY


CLASS 1A

Basile

9/5 -- @ Sacred Heart (5-1A)
9/12 -- Ville Platte (5-3A)
9/19 -- @ St. Edmund (5-1A)
9/26 -- MERRYVILLE
10/3 -- @ HAMILTON CHRISTIAN
10/10 -- SOUTH CAMERON
10/16 -- @ GRAND LAKE
10/24 -- @ EAST BEAUREGARD
10/31 -- ELTON
11/1 -- OBERLIN

East Beauregard

9/5 -- @ LaSalle (3-1A)
9/12 -- Pine Prairie (5-2A)
9/19 -- Bunkie (3-2A)
9/26 -- @ OBERLIN
10/3 -- MERRYVILLE
10/10 -- HAMILTON CHRISTIAN
10/17 -- @ SOUTH CAMERON
10/24 -- BASILE
10/31 -- @ GRAND LAKE
11/7 -- @ ELTON

Elton

9/5 -- @ Kinder (4-2A)
9/12 -- @ Vinton (4-2A)
9/19 -- Delcambre (5-2A)
9/26 -- @ GRAND LAKE
10/3 -- OBERLIN
10/10 -- @ MERRYVILLE
10/17 -- HAMILTON CHRISTIAN
10/24 -- SOUTH CAMERON
10/31 -- @ BASILE
11/7 -- EAST BEAUREGARD

Grand Lake

9/5 -- Ascension Episcopal (7-1A)
9/12 -- @ Gueydan (7-1A)
9/19 -- @ Pickering (3-2A)
9/26 -- ELTON
10/3 -- SOUTH CAMERON
10/10 -- @ OBERLIN
10/16 -- BASILE
10/24 -- @ MERRYVILLE
10/31 -- EAST BEAUREGARD
11/7 -- @HAMILTON CHRISTIAN

Hamilton Christian

9/5 -- Lake Arthur (4-2A)
9/12 -- St. Mary's (3-1A)
9/19 -- @ Lafayette Christian (7-1A)
9/25 -- @ SOUTH CAMERON
10/3 -- BASILE
10/10 -- @ EAST BEAUREGARD
10/17 -- @ ELTON
10/24 -- OBERLIN
10/30 -- @ MERRYVILLE
11/7 -- GRAND LAKE

Merryville

9/4 -- Rosepine (3-2A)
9/12 -- @ Pickering (3-2A)
9/19 -- Vinton (4-2A)
9/26 -- @ BASILE
10/2 -- @ EAST BEAUREGARD
10/10 -- ELTON
10/17 -- @ OBERLIN
10/24 -- GRAND LAKE
10/30 -- HAMILTON CHRISTIAN
11/6 -- SOUTH CAMERON

Oberlin

9/5 -- @ Iota (4-3A)
9/12 -- Kinder (4-2A)
9/18 -- @ Rosepine (3-2A)
9/26 -- East Beauregard (4-1A)
10/2 -- @ ELTON
10/10 -- GRAND LAKE
10/17 -- MERRYVILLE
10/24 -- @ HAMILTON CHRISTIAN
10/31 -- SOUTH CAMERON
11/7 -- @ BASILE

South Cameron

9/5 -- Gueydan (7-1A)
9/12 -- @ Mamou (4-2A)
9/19 -- DeQuincy
9/25 -- Hamilton Christian
10/3 -- @ GRAND LAKE
10/10 -- @ BASILE
10/16 -- EAST BEAUREGARD
10/24 -- @ ELTON
10/31 -- @ OBERLIN
11/6 -- MERRYVILLE